Kapcsolat         

 
Miért kezdtünk el podcastelni?

Miért kezdtünk el podcastelni?

Miért kezdtünk el podcastelni? Talán azért, amiért blogolni is. Sok téma van, ami a hivatásunk kapcsán foglalkoztat minket, és most elsősorban nem a biharmonikus differenciálegyenletekre, szabványokra vagy műszaki irányelvekre gondolok. Sokkal inkább azokra a kamarai mesteriskolás beszélgetésekre, a kávézós, világ dolgain merengős hétfő reggelekre, vagy barátokkal, kollégákkal folytatott sörözésekre, amikor rácsodálkozunk a szakmánk szépségére és sokrétűségére. A beszélgetések mögött pedig nehezen megszerzett tapasztalatok tanulságai és emberi történetek rejtőznek. Ezekből szeretnénk néhányat összegyűjteni.

A blogírás nagy előnye, hogy egy-egy témát képekkel, illusztrációkkal, linkekkel és videóval jól körbe lehet járni, és tudjuk jól, hogy a mérnöknek egy ábra többet mond ezer szónál. Ugyanakkor az emészthető hosszúságú írásoknak a hátránya, hogy az igazán érdekes részletkérdéseket, véleményeket és történeteket nehéz úgy belezsúfolni, hogy teljes mélységében megérhető és átérezhető legyen.

A podcast műfaja a blogolással ellentétben pont az ilyen jellegű eszmecseréknek ad igazán teret: nem kíván különleges technikai felkészültséget, és a 3/4-1 órás keretbe is nagyon sok gondolat bele tud férni, amelyet aztán az ember vezetés, munka vagy főzés közben meg tud hallgatni.

Mivel alapvetően a saját és szűk környezetünk szórakoztatására műveljük, így az aktuális munkák és adminisztrációs teendők közé kell bezsúfolni úgy, hogy a gyerekeket el tudjuk vinni az óvodába, iskolába, a kutyát össze tudjuk szedni a napköziből, a hétvégét és az éjszakákat pedig meg tudjuk hagyni a határidős munkáknak pihenésnek. Mivel rádiós múltunk sincs, és a technikai problémákat is reptében próbáljuk megoldani, így az adások amatőr jellegét nyíltan felvállaljuk. Hiszünk benne, hogy a jó legnagyobb ellensége a tökéletes, így nem fogjuk a végtelenségig tökéletesítgetni az adásokat, viszont a jobbító szándékú kritikára mindig nyitottak leszünk.

Az első évadban - a felvezető beköszönésen kívül - öt résszel készülünk, és a lehetőségeinkhez mérten próbáljuk egyenletes időközönként, pár hetente feltölteni azokat. Szó lesz többek között arról, hogy milyen a mérnökvállalkozások helyzete itthon és külföldön, milyen előre látható és nem várt nehézségekkel kell megküzdeni, hogyan érdemes a csapatot összeválogatni, milyen egyéb személyi és tárgyi háttérrel számoljon az, aki saját vállalkozást szeretne indítani?

A világjáró blogposzt sorozat előkészületénél már látszott, hogy nagyon sok érdekes és pikáns sztori a terjedelmi korlát miatt egyszerűen nem fér bele egy-egy írásba, illetve az is, hogy számtalan olyan szempont van, amit a távolból fel sem tudunk mérni. Egy beszélgetés viszont remek alkalom arra, hogy megpróbáljunk kitekinteni a saját szűk látókörünkből. Beszélünk majd külföldön élő ismerőseinkkel, hogy a világ más tájain milyen mérnökösködni, és hogy kolbászból van-e a kerítés?

Aztán vannak azok a hétköznapi hősök, akik építkezésre adják a fejüket, és vannak annyira makacsok és kitartók, hogy a sokadik kudarc ellenére sem adják fel. Az egyik korábbi megbízónkkal, becenevén Vagéval fogunk beszélgetni családi lakóépület bővítésről, a kivitelezés közben felmerülő buktatókról, valamint arról, hogy hogyan nem érdemes kivitelezőt választani, mikor kell(ene) útilaput kötni a lábára, és miként lehet idegösszeroppanás nélkül egy ilyen folyamatot végigvezényelni.

Beszélgetünk majd szaktervezőkkel, építés és gépész tervezőkkel, hogy hogyan látnak minket, és mennyire látjuk át egymás feladatait, problémáját, nyűgét-baját? De az itt felsorolt témákon kívül számtalan ötletünk van: milyen volt a szakmagyakorlás 30-40-50 évvel ezelőtt, milyen problémákkal kell a kivitelezőknek megküzdenie egy-egy komplexebb beruházás során, milyen feladatai vannak a Magyar Mérnöki Kamarának, és mit lát mindebből a szakmagyakorló? De nyitottak vagyunk olyan témákra is, amit Ti olvasók és hallgatók javasoltok nekünk.

A blogoláshoz hasonlóan törekszünk arra, hogy olyan adásokat készítsünk, amiket mi magunk is szívesen hallgatnánk. Az Atlasz Mérnökiroda podcastet megtaláljátok az Anchor.fm-en, a Breaker-en, a Google Podcasts-on, a Pocket Casts-on, a RadioPublic-on, valamint a Spotify-on, illetve összegyűjtve a honlapunkon is.